Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


katalogizace:slouceni_zaznamu

Sloučení záznamů (webový klient)

Sloučení (spojení) více záznamů je možné provést s využitím „Skupin záznamů“.

Přidání záznamů do skupiny

 1. V katalogu najděte první záznam, který chcete sloučit. Můžete použít například vyhledání podle kontrolního čísla záznamu (pro vyhledání mužete použít položku Načíst bibliografický záznam podle TCN v menu pod položkou Katalogizace nebo klávesovou zkratku Shift + F3
 2. V záznamu kliněte na tlačítko „Další akce“ na pravé straně obrazovky nahoře a zvolte „Přidat do skupiny“ 3. Ve vyskakovacím okně zadejte do pole na druhém řádku název skupiny (můžete použít např. název knihy) a poté klikněte vedle pole na na tlačítko „Přidat do nové skupiny“ 4. Poté vyhledejte další záznam, který chcete sloučit.
 5. V záznamu kliněte na tlačítko „Další akce“ na pravé straně obrazovky nahoře a zvolte „Přidat do skupiny“,
 6. Ve vyskakovacím okně zvolte v rozbalovacím poli na prvním řádku požadovanou skupinu 7. Dokončete přidání záznam do vybrané skupiny kliknutím na tlačítko „Přidat do vybrané skupiny“. 8. Stejným způsobem přiddejte do skupiny i případné další záznamy, které chcete sloučit.

Sloučení záznamů 

 1. Otevřte nový panel nebo okno a z nabídky vstupního portálu vyberte pložku „Skupiny záznamů“ (alternativně můžete z Menu vybrat z menu „Katalogizace“ položku  „Skupiny záznamů“ ).
 2. Z rozbalovacího menu vlevo nahoře vyberte požadovanou skupinu. 3. V seznamu záznamů přidaných do vybrané skupiny zaškrněte záznamy, které chcete sloučit (obvykle všechny). Poté klikněte na tlačítko „Akce“ a zvolte položku „Sloučit vybrané záznamy“. 4. Zobrazí se dva panely (případně více, podle toho, kolik záznamů je vybráno pro sloučení). U záznamu, který chcete ponechat v katalogu (obvykle půjde o kvalitnější záznam) zaškrtněte volbu „Řídící záznam“.K tomuto záznamu budou připojeny další vybrané záznamy.


 5. Pokud byste některý ze zobrazených záznamů nechtěli sloučit s ostatními, klikněte na tlačítko „Odebrat z možného výběrum“
 6. Pro Dokončení sloučení záznamů klikněte na tlačítko s „Sloučit“ (pozn.: dokud řídící záznam mení vybrán, zobrazuje se modrý rámeček s informaci „Zvolte prosím řídící záznam“ a tlačítko „Sloučit“ není aktivní).

Zobrazení připojených jednotek (exemplářů)

Chcete-li zobrazit (případně skrýt) jednotky, které jsou připojené k jednotlivým záznamům, klikněte na tlačítko „sbalit zobrazení jednotek“. Ve spodní části rozhraní se zobrazí seznam exemplářů připojených k jednotlivým záznamům.

Úprava údajů slučovaných záznamů

Úprava řídícího záznamu před sloučením

 1. V řídícím záznamu záznam, klikněte na volbu „Upravit“. V panelu, v němž je zobrazen řídící zánam, se otevře rozhraní pro editaci MARCu. 2. Alternativně můžete otevřít samostatné okno pro editaci MARC použitím tlačítka „Upravit s použitím plného editoru“.
 3. Upravte běžným způsobem údaje MARC. v případě potřeby můžete do řídícího záznamu doplnit pole ze slučovaných záznamů.
 4. Záznam uložte kliknutím na tlačítko „Uložit“.

Úprava exemplářů a signatur

 1. Na panelu záznamu, kterého se úpravy mají týkat, zvolte požadovaný záznam a klikněte na volbu „Upravit signatury a jednotky“ .
 2. Otevře se standardní editor exemplářů a jednotek. Upravte exempláře nebo svazky a poté záznam uložte.
  (Pozn.: Upravovat exempláře většinou nebude nutné – údaje ze všech dalších slučovaných záznamů se automaticky připojí k řídícímu záznamu.)
 3. alternativně můžete upravit pouze signatury jednotek u vybraných záznamů kliknutím na tlačítko „Upravit signatury“.


/var/www/eg-wiki.osvobozena-knihovna.cz/data/pages/katalogizace/slouceni_zaznamu.txt · Poslední úprava: 2020/08/13 12:39 autor: ece