Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


spok:katalogizace_standardy

SPOK: katalogizační standardy

Všechny knihovny zapojedné do SPOK jsou povinny dodržovat doporučené postupy pro katalogizaci a níže uvedené katalogizační standardy, zejména:

  • Katalogizační pravidla: RDA
  • Bibliografický popis: International Standard Bibliographic Description (2011)
  • Formát bibliografického záznamu:MARC 21
  • Formát autoritního záznamu: MARC 21

V případě, že v knihovně není školený katalogizátor se znalostí RDA, MARC 21 a ISBD, smí knihovna upravovat bibliografické informace o knihách pouze v dohodnutém rozsahu. To obvykle znamená pouze stahovat záznamy z ověřených zdrojů (kterými jsou katalog Národní knihovny ČR a Souborný katalog ČR), a k těmto záznamům připojit vlastní siglu, podle interní dokumentace své knihovny. S výjimkou doplnění vlastní sigly nesmí knihovna bez školeného katalogizátor měnit katalogizační záznamy ve SPOK.

V případě, že záznam knihy není dostupný ke stažení v žádném zdroji, je nutné zajistit profesionální katalogizaci, obvykle prostřednictvím Knihovny Jabok.

Pracovní postupy pro jednotlivé knihovny viz Interní dokumentace knihoven na stránce Pracovní postupy a doporučení pro knihovny SPOK

/var/www/eg-wiki.osvobozena-knihovna.cz/data/pages/spok/katalogizace_standardy.txt · Poslední úprava: 2019/08/14 17:10 autor: ece