Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


autority:propojeni_bib_zaznamu_s_autoritnim

Propojení bibliografického záznamu s autoritním záznamem

Postup pro propojení bibliografického záznamu propojit s příslušnými autoritními záznamy:

 1. V katalogu vyhledejte bibliografický záznam, který chcete propojit s autoritními záznamy.
 2. Otevřete detail záznamu
 3. Klikněte na tlačítko „Akce pro tento záznam“ v pravé horní části obrazovky a zvolte položku „Editace MARCu“

Propojení existujícího záhlaví na autoritní záznam

 1. Abyste zjistili, zda jsou údaje ve jmenných nebo věcných záhlavích propojeny s autoritními záznamy, klikněte na tlačítko „Validovat“ v horní části obrazovky.
 2. Všechna záhlaví záznamu, která nejsou propojena s lokálním slovníkem autorit uloženým v systému, se zobrazí červněně (viz obrázek).


 3. Umístěte kurzor na požadované záhlaví (např. v případě autora umístěte kurzor v poli 100$a nebo 700$a podpole a na jméno autora) a klikněte pravým tlačítkem myši. Zobrazí se vyskakovací seznam dostupných autoritních záznamů, které jsou podobné Vámi vybranému záhlaví.
 4. Jestliže žádná autorita v seznamu neodpovídá požadované položce, můžete zobrazit další další položky listováním v seznamu pomocí volby „Předchozí stránka“ v horní části seznamu nebo „Další stránka“ v dolní části seznamu.
 5. Vyberte požadovanou autoritu a v seznamu na ni najeďte myší. Tím se na pravé straně rozbalí náhled záhlaví zvolené autority.
 6. Pokud chcete do bibliografického záznamu použít/zkopírovat všechna podpole zobrazená v náhledu dané autority, klikněte v náhledu na volbu „Použít úplnou autoritu“ (viz obrázek). V případě, že chcete použít pouze vybraná podpole (nedoporučujeme), označte zaškrtávací políčka u příslušných podpolí a klikněte na volbu „Použít vybrané“. 7. Použitím vybrané autority se do záhlaví v bibliografickém záznamu automaticky zkopírují všechna podpole ze záhlaví autority (nebo pouze vybraná podpole) a vytvoří se propojovací podpole $0, které obsahuje odkaz na systémové číslo autority v Evergreenu.

Vytvoření a propojení nového záhlaví

 1. V rozhraní pro editaci MARCu vložte nový řádek (vložení nového řádku pod aktuální pole: „Ctrl+Enter“)
 2. Vyplňte požadované číslo pole (např. pokud chcete vložit propojení na autoritu v poli pro dalšího autora, vyplňte hodnotu 700).
 3. Vytvořte podpole $a napište do něj požadovaný termín (např. u dalšího autora to bude příjmení, případně „příjmení, jméno“)
 4. Najeďte kurzorem myši do vyplněného (nebo částečně vyplněného) a klikněte pravým tlačítkem. Zobrazí se seznam dostupných záhlaví podobných údajům v podpoli $a.
  • Seznam obsahuje také odkazy na další autority (viz, viz také). Pokud zjistíte, že termín, který jste původně zapsali do podpole $a nevyhovuje Vašim požadavkům a pomocí odkazů zjistíte vhodnější termín, nahraďte původní termín v podpoli $a novým požadovaným termínem a kliknutím pravým tlačítkem znovu rozbalte seznam autorit (viz obrázek). 5. Vyberte požadovanou autoritu a v seznamu na ni najeďte myší. Tím se na pravé straně rozbalí náhled záhlaví zvolené autority.
 6. V náhledu autority klikněte v náhledu na volbu „Použít úplnou autoritu“
 7. Výběrem plné autority se do vybraného záhlaví v bibliografickém záznamu automaticky zkopírují všechna podpole ze záhlaví autority, u jmenných záhlaví se vyplní se také potřebné indikátory a vytvoří se propojovací podpole $0, které obsahuje odkaz na systémové číslo autority v Evergreenu a zajišťuje automatickou aktualizaci autoritních záhlaví v systému.
 8. V případě, že chcete použít pouze vybraná podpole, označte zaškrtávací políčka u příslušných podpolí a klikněte na volbu „Použít vybrané“ (viz výše). Tento postup však při vytváření nového záhlaví v žádném případě nedoporučujeme.
/var/www/eg-wiki.osvobozena-knihovna.cz/data/pages/autority/propojeni_bib_zaznamu_s_autoritnim.txt · Poslední úprava: 2015/10/07 16:56 (upraveno mimo DokuWiki)