Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


katalogizace:souborny_katalog_cr

Toto je starší verze dokumentu!


Souborný katalog ČR

Možný postup při exportu záznamů z Evergreenu do Souborného katalogu ČR

Popsaný postup je využíván v Knihovně Jabok. Protože při našich pracovních postupech stahujeme do databáze záznamy dokumentů k objednání a tyto záznamy upravujeme až při příjmu dokumentu (tj. máme v databázi i záznamy, u kterých nebylo dokončeno zpracování), pro jednoznačnou identifikaci hotových záznamů využíváme nástroj pro práci se skupinami záznamů.

Shrnutí postupu:

  • Jakmile je zpracování bibliografického záznamu definitivně ukončeno, knihovnice jej uloží do příslušné skupiny záznamů.
  • Skupiny pojmenováváme podle měsíce, ve měsíci bylo zpracování záznamu dokončeno.
  • Pokud záznamy vytváří více různých pracovníků, každý z nich vytvoří v příslušném měsíci svou vlastní skupinu nově zpracovaných záznamů.
  • Ten, kdo export do souborného katalogu připravuje, vytvoří novou skupinu a do ní ze skupin příslušných pracovníků zkopíruje záznamy. Načíst cizí skupiny je možné pomocí čísla skupiny (číslo si zaměstnanci mohou sdělit mezi sebou, je také možné vygenerovat zprávu s názvy a čísly skupin).
  • Poté jsou záznamy exportovány do souboru. Soubor s exportovanými záznamy je ještě upravován ((odstranění polí, která v Souborném katalogu není možné použít, kontrola duplicit apod.) pomocí programu MarcEdit .

Export záznamů do formátu MARC:

  • V menu Editace zvolte položku Skupiny záznamů
  • Otevřete požadovanou skupinu záznamů a v dolní liště s tlačítky pro výběr akcí zvolte „Exportovat všechny záznamy“. Pozn.: Skupiny záznamů je možné mezi pracovníky knihovny sdílet pomocí čísla skupiny.
  • Z nabídky formátů zvolit „MARC21“
  • Soubor uložte jako typ souboru mrc (ISO) (připište příponu .mrc)

Zpracování exportovaných záznamů v programu MarcEdit

  • Otevřete program MarcEdit a v nabídce zvolte Marc editor
  • Otevřete soubor s exportovanými záznamy

Odebrání nežádoucích polí

Z evergreenových záznamů je nutné odstranit pole 901, které obsahuje systémová čísla Evergreenu. Je možné odstranit libovolná další pole (např. v Knihovně Jabok odstraňujeme nestandardní pole 694).

  • Z menu Tools zvolte Add/Delete Fields
  • Z nabídky vlevo zvolte položku Add/Delete field
  • Do pole Field napište číslo pole, které chcete odstranit
  • Klikněte na Delete field

Odstranění případných duplicitních záznamů na základě čísla záznamu

  • Z menu Tools zvolte Record deduplication
  • V položce „Control Field“ vyberte z rozbalovacího menu hodnotu „Field/Subfield“ a do pole doplňte „001“
  • U „Options“ zvolte „Remove duplicate items
  • Klikněte na tlačítko „Process“
  • Poté soubor uložte

Stejným způsobem je možné provádět deduplikaci záznamů na základě dalšíc polí (ISBN) apod.

Informace o přispívání do souborného katalogu

Obecné informace o přispívání do Souborného katalogu jsou k dispozici na stránkách Souborného katalogu ČR

/var/www/eg-wiki.osvobozena-knihovna.cz/data/attic/katalogizace/souborny_katalog_cr.1434989342.txt.gz · Poslední úprava: 2015/06/22 18:09 (upraveno mimo DokuWiki)