Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


autority:stahovani_autorit_z39.50

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

autority:stahovani_autorit_z39.50 [2019/08/28 13:47] (aktuální)
ece vytvořeno
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Využití  protokolu Z39.50 pro stahování autoritních záznamů ======
  
 +Evergreen umožňuje stahování autoritních záznamů pomocí protokolu Z39.50, v současné době však **není možné stažené záznamy uložit jako autoritní záznamy** (všechny stažené záznamy, bez ohledu na to, zda se jedná o bibliografické nebo autoritní záznamy, se uloží jako //bibliografické záznamy//). 
 +Proto je nutné údaje ze stažených autoritních záznamů zkopírovat a vložit do autoritního záznamu vytvořenému ve standardním rozhraní Evergreenu pro tvorbu autorit.
 +
 +===== Postup tvorbu autoritních záznamů s využitím Z39.50 =====
 +
 +
 +  - Umístěte kurzor na požadované záhlaví (např. v případě autora umístěte kurzor v poli 100$a nebo 700$a podpole a na jméno autora) a klikněte pravým tlačítkem myši. Zobrazí se vyskakovací seznam dostupných autoritních záznamů, které jsou podobné Vámi vybranému záhlaví (další informace viz [[autority:propojeni_bib_zaznamu_s_autoritnim|propojení bibliografického záznamu s autoritním záznamem]])
 +  - Jestliže žádný autoritní záznam v Evergreenu  neodpovídá požadované položce, klikněte na položku //**"Vytvořit z tooto pole novou autoritu"**// a poté zvolte //**"Vytvořit a editovat"**// (viz obrázek).  \\  \\  {{::vytvoren_autority.jpg|}}  \\  \\ 
 +  - Po otevření nového okna pro editaci MARCového záznamu  nově vytvořené autority aktivujte volbu //**"Textová editace MARCu"**// (viz obrázek). \\  \\ {{::textova_editace_autority.jpg|}}
 +  - Otevřete v Evergreenu nové okno nebo panel a v něm otevřete  rozhraní pro stahování záznamů Z39.50
 +  - Zvolte požadovanou službu (např. Z39.50 server Národní autority), vyhledejte standardním způsobem požadovaný záznam (viz [[katalogizace:import_zaznamu_z39.50|import záznamů prostřednictvím Z.39.50]]) a klikněte na tlačítko //**"Importovat"**//.
 +  - V editoru MARC aktivujte volbu //**"Textová editace MARCu"**//
 +  - Myší označte všechny údaje ve staženém  záznamu a stiskněte klávesy //**"CTRL + C"**//
 +  - Přesuňte se zpět do ona s nově vytvářeným autoritním záznamem, který jste nově vytvořili z rozhraní bibliografického záznamu a smažte všechny údaje v záznamu (např. stiskněte klávesy //**"Ctrl + A"**// a pak klávesu //**"Delete"**//).
 +  - Poté stiskněte klávesy  //**"CTRL + V"**//. Tím do záznamu vložte zkopírované údaje ze staženého záznamu.
 +  - Proveďte  v záznamu případné další úpravy (např. vložení čísla  autority do pole 016 nebo úprava kódu tezauru v poli 008 na pozici 11).
 +  - Uložte autoritní záznam tlačítkem //**"Uložit záznam"**//. Tím dojde zároveň k provázání bibliografického záznamu s nově vytvořeným autoritním záznamem
/var/www/eg-wiki.osvobozena-knihovna.cz/data/pages/autority/stahovani_autorit_z39.50.txt · Poslední úprava: 2019/08/28 13:47 autor: ece