Pozor, stránka se upravuje pro RDA |
---|
Uvedený postup popisuje katalogizaci původního elektronického dokumentu (nejde o doplňkovou informaci o elektronické přístupnosti u tradiční tištěné monografie)
Je možné zkopírovat následující řádek:
m e d
Poznámka: Po vložení prosím zkontrolujte správné zobrazení údajů v mřížce pro kódované údaje.
Je možné zkopírovat následující řádek:
cr cn
v případě, že o dokument s jedním datem vydání, je možné zkopírovat následující řádek a poté upravit potřebné údaje. Je nutné zkontrolovat (kromě jiného) jazyk dokumentu, upravit datum vydání, místo vydání aj.
s2015 xr es 0 0 cze
Podle pravidel RDA se do podpole $h (na rozdíl od AACR2) už NEUVÁDÍ informace o tom, že jde o elektronický zdroj
Do podpole $a se zapisuje počet a typ nosičů, případě u textových dokumentů, hudebnin nebo grafiky se také do kulaté závorky také počet stran.
Pro elektronické monografie s online přístupem se uvádí tyto údaje:
$a text
$b txt
$c rdacontent
Pro elektronické monografie s online přístupem se uvádí tyto údaje:
$a počítač
$b c
$c rdamedia
Pro elektronické monografie s online přístupem se uvádí tyto údaje:
$a online zdroj
$b cr
$c rdacarrier
Pokud je název převzat z jiného místa než z titulní stránky, uvádí se pramen popisu, např. Např.
Změna oproti AACR2: V podpoli $a se už NEUVÁDÍ „Způsob přístupu: World Wide Web“
Uvést indikátor 4 (tj. způsob přístupu přes http)
uvést indikátor 0 tj. jedná se o originální elektronický dokument (tentýž indkátor se v českém prostředí používá i pro odkaz na obsah dokumentu).
uvést webovou adresu (url)popisovaného dokumentu
Uvést údaj: Plný text (nebo jinou vhodnou formulaci podle potřeby)
V tomto podpoli s uvádí poznámka pro uživatele s upřesněním dostupnosti, typu souboru ap, která se obrazí za URL (např. „přístupné pouze z místní sítě“, „přístupné pouze po přihlášení“ apod.
Podpole $q se doporučuje uvést případě, pro přístup či zobrazení dokumentu je potřeba nainstalovat nějakou aplikaci či jiný nástroj (např. nutnost nainstalovat si software pro čtení PDF, pro zobrazení videa apod.) případně jaká kapacita přenosu je potřeba aj.
Typ elektronického formát může být převzat z registrovaných MIME typů medií.
Podpole $9 je specifické pro knihovní systém Evergreen (v jiných systémech se nepoužívá). Údaj v podpoli $9 určuje, kterým knihovnám se záznam elektronického zdroje zobrazuje v online katalogu. V případě že pole není vyplněn, se záznam nezobrazí v katalogu.
V podpoli $9 se uvádí zkratka knihovny, která má mít k dokumentu přístup. Zkratky musí odpovídat nastavení jednotlivých organizačních jednotek v Evergreenu (viz „Admin“ → „Administrace serveru“ → „Organizační jednotky“.
Pokud v podpoli $9 uvedeme údaj: CONS (výchozí hodnota pro nejvyšší stupeň hierarchie v Evergreenu), bibliografický záznam online monografie bude viditelný pro všechny knihovny v rámci celého společného katalogu. Tento přístup je vhodný např. v případě volně dostupných elektronických monografií, časopisů apod. Poku však jde o zdroj s omezeným přístupem (např. licencované elektronické zdroje) pouze pro uživatele specifické knihovny, je vhodné zvážit, zda není lepší uvést zkratku pouze té knihovny, která má k danému zdroji přístup, aby se uživatelům jiných knihoven nezobrazovaly zdroje, které nemohou použít. Zároveň se v takovém doporučuje vyplnit podpole $z (omezení přístupu) s údajem, kdo a za jakých podmínek má ke online zdroji přístup.
Jde o opakovatelné podpole, takže je zde možné uvést více více organizačních jednotek (např. pokud dvě knihovny a tři pobočky mají přístup k téže licencované databázi, uvedeme do podpole $9 zkratky všech těchto pěti organizačních jednotek).
Sigla knihovny v podpoli $a se zapisuje, pouze jedná-li se o koupený dokument nebo dokument, který je „uložen“ v dané knihovně (tj. knihovna je vlastníkem). Jde např. o knihy zakoupené prostřednictvím některého z poskytovatelů licencovaných online knih. Pokud se jedná o dokument někde na webu (např publikace výzkumného ústavu práce a sociálních věcí), pak se sigla nezapisuje.